« Srpanj 2024 »

ZOOM OUT

Zoom out je novi Erasmus projekt koji se provodi u našoj školi od početka školske godine 2023./2024. a završava 2025./2026. školske godine.

Cilj projekta je pristupiti dječjoj književnosti s različitih pogleda, poticati kritičko razmišljanje i zajedničke vrijednosti pristupajući europskoj dječjoj književnosti od intersekcionalnosti do

razviti građanstvo, kulturnu svijest i kompetencije pismenosti među učenicima i učiteljima.

Projekt nastoji uključiti nastavnike, uključujući nastavnike pripravnike, i studente, kroz obrazovne resurse koji promiču društvene i interkulturalne vještine i kritičko razmišljanje iz intersekcijske perspektive, s ciljem podizanja svijesti o inkluziji i različitosti.

Nositelj projekta je Fundacio Universitaria Balmes (Španjolska), a suradnici su:

- Escola la Sinia (Španjolska)

- Escola Joan Miró (Španjolska),

Centre de Recursos Pedagògics  Eixample (Španjolska)

- FUNDACJA LABORATORIUM ZMIANY (Poljska),

- Zespol Szkol w Dobrzeniu Wielkim (Poljska)

- Associazione SCOSSE (Italija),

- Il Pungiglione Società Cooperativa Sociale Impresa Sociale (Italija)

- Udruga za poticanje neformalnog obrazovanja,kritickog misljenja i filozofije u praksi Mala filozofija (Hrvatska)

- Osnovna škola Josip Pupačić, Omiš (Hrvatska).

Vic, Španjolska

Prvi  transnacionalni sastanak partnera na EU projektu Zoom out održan je u Vicu, Španjolska, 11.-13. ožujka 2024. u organizaciji Fundacio Universitaria Balmes.

Sastanku su prisustvovali: Fundacio Universitaria Balmes (Španjolska), Escola la Sinia (Španjolska), Escola Joan Miró (Španjolska), Centre de Recursos Pedagògics  Eixample (Španjolska), FUNDACJA LABORATORIUM ZMIANY (Poljska), Zespol Szkol w Dobrzeniu Wielkim (Poljska), Associazione SCOSSE (Italija), Il Pungiglione Società Cooperativa Sociale Impresa Sociale (Italija), Udruga za poticanje neformalnog obrazovanja, kritickog misljenja i filozofije u praksi Mala filozofija (Hrvatska) i Osnovna škola Josip Pupačić, Omiš (Hrvatska).

Na sastanku su partneri detaljno analizirali aktivnosti koje će se provoditi u projektu.

Zoom out

U našoj školi 10. 4. 2024. provedena je prva radionica za učitelje koju je održala ravnateljica škole Davorka Deur. Radionici su prisustvovali nastavnici i učenici od 4. do 8. razreda te su pobliže upoznati sa samim pojmom intersekcionalnosti, različitostima u društvu te razvijanju empatije.

Video možete pogledati u prilogu:

Rim, Italija

Nakon Vica u Španjolskoj naš drugi sastanak održao se u Rimu. Tijekom dva dana dogovorene su sve daljne aktivnosti, metodičke pripreme radionica, vizualni koncept predstavljanja projekta javnosti te se raspravljalo o mogućim književnim djelima koja će se koristiti u radu s učenicima. Zoom out za polazište ima zastupljenost intersekcionalnosti u dječjoj književnosti.

Priloženi dokumenti:
Prezentacija ZOOM OUT.pptx