SKRIPKO

STRIP I KNJIGA ZA RAZVOJ INTERESA I POTENCIJALA KNJIŽEVNOG OBOGAĆIVANJA I ZNANOSTI

Trajanje: 01/02/2023 – 31/08/2023

U našoj školi provodi se project SKRIPKO kojim se promiče čitanje i pisanja kod učenika osnovnih i srednjih škola, popularizacija hrvatske kulturne i znanstvene baštine. Učenici će kroz projekt istraživati ​​o povijesnim osobama iz svoga kraja te kreirati priče/stripove/slikovnice u kojima će na kreativan način izložiti njihova dostignuća i povijesni kontekst likova.

Učenici su uključeni u svim fazama projekta – od prvih radionica u kojima osvještavaju važnost knjige te koliko je samo pisanje i čitanje utjecalo na formiranje današnjeg svijeta – sve do završne faze projekta, odnosno izrade knjige i promocije radova.

U projekt je uključeno pet osnovnih škola i dvije srednje škole. U svim centrima u kojima se provodi projekt (Osijek, Pučišća, Slakovci, Omiš, Vis, Zadar, Pula) učenici će uz pomoć svojih učitelja istraživati ​​o jednoj osobi iz hrvatske povijesti. Naši učenici odabrali su hrvatskog znanstvenika i jezikoslovca Fausta Vrančića.

NOSITELJ PROJEKTA:

• Udruga “Mala filozofija” (Hrvatska)

PROJEKTNI PARTNERI:

• OŠ Josip Pupačić, Omiš
  • OŠ Frana Krste Frankopana, Osijek,
  • OŠ Pučišća,
  • OŠ Slakovci
  • OŠ Vis
  • Prirodoslovno-grafička škola, Zadar
  • Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna ,Pula

CILJEVI PROJEKTA:

• Popularizacija hrvatske kulturne i znanstvene baštine
  • Promocija čitanja, pisanja i same knjige i književnosti
  • Razvoj kritičkog mišljenja
  • Razvoj rječnika i izražavanja
  • Poticanje kreativnosti i mašte
  • Razvoj socijalnih vještina
  • Osposobljavanje učenika za moderni menadžment

GLAVNE AKTIVNOSTI:

• Kreiranje stripova, slikovnica i novela (radionice s učenicima)
    SKRIPKO - ugodno druženje projektnih partnera u Eko kampusu Krka u Puljanima
    bernarda klarić / datum: 10. 3. 2023. 08:59

Prošlog vikenda održao se radni sastanak projekta SKRIPKO - Strip i knjiga za razvoj interesa i potencijala obogaćenja i znanosti.
    Cilj projekta je promocija čitanja, pisanja i same knjige u fizičkom i digitalnom obliku kod učenika osnovnih i srednjih škola. Učenici će biti uključeni u svim fazama projekta. Od prvih radionica - u kojima će se kod njih osvještavati koliko je za našu civilizaciju i vrstu važna knjiga, ali i koliko je samo pisanje i čitanje utjecalo na formiranje današnjeg svijeta – sve do finalnih faza izrade knjiga.
    Drugi ravnopravni cilj ovog projekta je popularizacija hrvatske kulturne i znanstvene baštine.

SKRIPKO - UČENIČKI RADOVI

Početkom travnja provedene su radionice u našoj školi za učenike koji sudjeluju u projektu SKRIPKO. U prilogu možete vidjeti maštovite dječje radove koji su nastali na satu o Faustu Vrančuću; od pjesama i slikovnica do stripova i ilustracija.

PROMOCIJA ZBORNIKA " U POTRAZI ZA IZGUBLJENIM VELIKANIMA"

Priveli smo uspješno još jedan projekt kraju. Dana 16. lipnja održali smo promociju zbornika učeničkih radova U potrazi za izgubljenim velikanima. Zbornik je nastao u sklopu projekta Skripko.
U projektu uz našu školu sudjelovale su: Osnovna škola Pučišća, Osnovna škola Vis, Osnovna škola Slakovci, Osnovna škola Fran Krste Frankopana Osijek te Prirodoslovo- grafička škola Zadar i Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Pula. Nositelj projekta nevladina je organizacija  Udruga Mala filozofija. U provedbi projekta u našoj školi, uz ravnateljicu Davorku Deur, sudjelovale su učiteljice Ivana Raljević, Đeni Žuljević, Marina Fistanić, Katja Škarpona, Simona Jurjević, Marija Šarac, Branka Mlinar, Bernarda Klarić i Daniela Crnković te 1.k, 4.k, 3.a, b, 4. b, c i f, 6.a, b i c te 7.b i c razred.

Promocija zbornika "U potrazi za izgubljenim velikanima"

Dana 22. kolovoza u Gradskoj knjižnici Marka Marulića Split održana je  promocija zbornika dječjih radova koji je nastao kao rezultat uspješnog projekta sufinanciranog od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja. Naime, kroz proteklu školsku godinu provedene su brojne radionice u sklopu projekta SKRIPKO – Strip i Knjiga za Razvoj Interesa i Potencijala Književnog Obogaćenja i znanosti. U sklopu tog projekta, oko 200 učenika osnovnih i srednjih škola diljem Hrvatske istraživali su o hrvatskim književnicima i znanstvenicima, posebice onima koji su manje poznati široj javnosti.

Naša škola predstavila je Fausta Vrančića. Sve radove nastale kroz projekt Skripko možete pronaći na mrežnoj stranici naše škole.