« Lipanj 2021 »

HUMANITARNA AKCIJA

Strani jezici

DAN EUROPE

Danom Europe koji se održava 9. svibnja svake godine slavi se mir i jedinstvo u Europi. Datum označava godišnjicu povijesne "Schumanove deklaracije". Tijekom govora u Parizu 1950. Robert Schuman, tadašnji francuski ministar vanjskih poslova, iznio je svoju ideju o novom obliku političke suradnje u Europi kojom bi rat među Europskim državama postao nezamisliv.

Njegova vizija bila je osnovati europsku instituciju koja bi objedinila proizvodnju ugljena i čelika i upravljala njome. Ugovor o osnivanju takvog tijela potpisan je nešto manje od godinu dana kasnije. Schumanov prijedlog smatra se začetkom današnje Europske unije.

Učiteljica Maša Knezović je sa svojim učenicama obilježila ovaj dan pa pogledajte.

SIGURNOST NA INTERNETU

9. veljače 2021. godine

3.e s učiteljicom Jagodom Čudić Zrnić

Thanksgiving Day and Climate Change

Učenici 6.c razreda u sklopu Dana zahvalnosti i ovogodišnje teme Klimatske promjene otpjevali su - za što su zahvalni.

Poslušajte u videozapisu

Teacher Jagoda Čudić Zrnić

14.11.2019. učenici 6., 7. i 8. razreda naše škole koji uče francuski jezik obilježili su Dane francuskog jezika i kulture. Najprije su se nadmetali u poznavanju francuskog jezika, gramatike, kulture i civilizacije u digitalnom kvizu znanja Kahoot, kojeg su igrali u miješanim grupama. Tijekom kviza bilo je vrlo napeto i vodstvo se izmjenjivalo a najbolji rezultat ostvarila je grupa "Je m'appelle" koju su sačinjavali Matija Natali Bogdanović (6.d), Noa Munitić (7.e) i Lucija Kosor (8.b). Potom su učenici posjetili Art kinoteku Ilirskog sjemeništa gdje su imali projekciju francuskog filma "Le coeur en Braille", koji ih se jako dojmio te ga preporučuju svima da ga pogledaju. Neobična priča o prijateljstvu i ljubavi, u kojoj se isprepliću osjećaji tuge i sreće. A kako su doživjeli film pokazali su šestaši na radionici posvećenoj filmu, u kojoj su izrazili osjećaje koje je film u njima pobudio, ali su se osvrnuli i na jezičnu komponentu filma, te su izdvojili riječi koje su u filmu prepoznali i nove koje su u filmu naučili!  Pogledajte galeriju slika!

Priredila: Alenka Munitić, prof.

Učiteljice Jagoda Čudić Zrnić i Sanja Pešić sudjelovale su na e-Twinning konferenciji u sklopu koje se dodjeljivala European Language Label (Europska oznaka jezika). Za naš projekt My homeland, my people, my tradition dodijeljena je zahvalnica Europske oznake jezika.

Povodom Europskog dana jezika, ove nam 2019. godine, aktiv stranih jezika je napravio plakat na kojemu se nalaze razni podaci o zemljama francuskog, njemačkog i engleskog govornog područja kao i prijevod školske himne na svim trima jezicima. Ovaj projekt je odrađen u suradnji učitelja: Alenke Munitić, Merien Trogrlić, Maše Knezović, Ivane Tafre, Jagode Čudić Zrnić, Josipe Čagalj i Marina Jurage te njihovih učenika.. Pogledajte kako je to izgledalo! smiley

priredio: Marin Juraga, prof.