« Srpanj 2024 »

Za bolju budućnost Jadranskog mora – Učinimo ga plavim!
Autor: Sanja Pešić, 3. 4. 2022.

Na putu da škola postane EU Plava škola učenici i učitelji osmislili su projekt naziva: Find the Blue/For the Better Future - Let’s Make it Blue!“ /„Za bolju budućnost Jadranskog mora – Učinimo ga plavim!".
Projekt ima za cilj povećati oceansku pismenost djece i mladih o važnosti Jadranskog mora za život ljudi i ljudskom utjecaju na život u moru. Učenici će upoznati Globalne ciljeve održivog razvoja, posebno 6., 13. i 14. Cilj te usvojiti vještine očuvanja ekosustava i biološke raznolikosti mora kroz koncept održivog razvoja: 6Rs (Rethink, Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Repair).

Posebni cilj projekta je upoznati zaštićene i ugrožene vrste u akvatoriju Jadranskog mora grada Omiša, te istražiti uzroke i posljedice klimatskih promjena na izumiranje morskih vrsta i staništa, posebnomediteranskog endema Plemenite periske koja je krajem 2019. godine dospjela na Crveni popis ugroženih vrsta. Jadransko more jedno je odznačajnih mediteranskih središta morske raznolikosti ijedinstveno je područje ekološke mreže Natura 2000 s visokom koncentracijom ugroženih i zaštićenih vrsta.

Kroz projekne aktivnosti učenici i učitelji će unaprijediti „plava“ znanja, vještine i kompetencije u području zaštite obale, mora, klime, biološke raznolikosti i održivosti oceanskih - morskih ekosustava.

Vrijeme trajanja projekta: 01/03/2022 - 31/08/2023

Voditeljica projekta:  Sanja Pešić, prof.

Sudionici - učitelji: Ivica Štrbac, Jagoda Čudić Zrnić, Simona Jurjević i školska knjižničarka Ana Kraljević

Razredni odjeli koji sudjeluju u projektu: 2.b, 5.e, 6.d, 6.e, 8.a te članovi školskih skupina: GLOBE, „Eko detektivi“, „Mali ribolovci“, „Mali knjižničari“

Roberto Bailo 7.f

Učenici će provoditi niz aktivnosti tijekom školske godine:

- Kroz sve predmetne kurikulume raditi na povećanju oceanske pismenosti

- Provoditi edukativne radionice za ostale učenike o važnosti mora i oceana za život ljudi i utjecaju ljudskih aktivnosti na život u moru

- Upoznati zaštićene i ugrožene vrste na lokalnoj i globalnoj razini, koristiti „European Atlas of the Seas“

- Istražiti  uzroke i posljedice klimatskih promjena i zagađenja mora na život i opstanak Plemenite periske (Pinna nobilis) i morskih cvjetnica Posidonije i „Čvoraste morske rese“ (Cymodoceanodosa) kao njezinih prirodnih staništa.

- U suradnji s Institutom za oscenografiju i ribarstvo učenici će uzeti uzorak mora uz područje gradske plaže te provesti analizu i odrediti  prisustvo bakterija u školjkašima koji mogu imati utjecaj na izumiranje Plemenite periske i ostalih morskih vrsta.

- Jednom tjedno u akvatoriju Jadranskog mora na području gradske plaže obavljala bi se mjerenja koristeći GLOBE protokole za hidrosferu (ispitivanje temperature mora, ph vrijednosti mora, salinitet, prozirnost, količina nitrata, nitrita, kisika...)kao važnih uvjeta za život morskih organizama.

Dobiveni rezultati usporedili bi se s mjerenjima koje bi istovremeno provodili učenici drugih osnovnih škola u Dubrovniku, Kaštelima i Zadru koje provode GLOBE program. Na taj način dobiveni rezultati pružili bi ocjenu o kvaliteti morske vode na području cijele Dalmacije. O dobivenim rezultatima upoznt ćemo lokalnu samoupravu i Institut za ribarstvo i oscenografiju , te će biti javno objavljeni na mrežnim stranicama i u medijima.

-  Javna ustanova „More i krš“ SDŽ-e  koja brine o očuvanju jedinstvenog područja ekološke mreže  Natura 2000, a kroz EU projekt CASCADE na očuvanju i obnovi populacije Plemenite periske, provest će edukativne radionice o zaštićenim i ugroženim vrstama Jadranskog mora. Na temelju stečenih znanja i vještina  učenici će izraditi slikovnicu te QR kodove s najvažnijim informacijama o ugroženoj Periski: Što je periska i gdje živi? Zašto je važna za morsku floru i faunu?  Što možemo učiniti na očuvanju i obnovi populacije Plemenite periske?; koji će se postaviti na javnim površinama grada Omiša i gradske plaže kao informativni paneli o važnosti zaštite i očuvanja Periske namijenjeni lokalnom stanovništvu i turistima.

- Učenici će organizirati niz događanja u svrhu provođenja kampanje  Make Europe Blue

• sudjelovati  na Feastivalu oceanske pismenosti u organizaciji koalicije EU4Ocean
  • obilježiti najvažnije ekološke datume vezane za očuvanje voda, klime, mora i biološke raznolikosti
  • osmisliti i provesti aktivnosti za Dan pomorstva u svojoj zemlji (European Maritime Day 2022 In My Country)
  • organizirati akciju „Mi djelujemo za ocean, a vi?“ pozivajući sve učenike, učitelje, roditelje i  zajednicu na lokalnoj i globalnoj razini da se svojim odgovornim ponašanjem pridruže brizi za očuvanje mora i morskih ekosustava
  • predstaviti rezultata istraživanja široj javnosti
  • izraditi e-knjigu „Naše more, naša budućnost“ kroz koju će predstaviti stečena znanja i vještina oceanske pismenosti
  • u suradnji s lokalnom zajednicom organizirati ekološke akcije čišćenja mora i obale.