« Srpanj 2024 »

Let's make Europe Blue: the EU4Ocean for Ocean Literacy
Autor: Sanja Pešić, 28. 3. 2022.

Kampanja Make Europe Blue poziva građane, tvrtke, organizacije, škole, vlasti i poznate osobe da se posvete akciji koja može koristiti oceanu. Vaše „obećanje“ je osobno obećanje ili djelovanje koje doprinosi zaštiti naših mora i oceana.

Bez obzira gdje živite, čime se bavite ili koliki je vaš doprinos, svi zajedno možemo djelovati za zdrav ocean u Europi i šire.

Naš Plavi planet je čudesno mjesto: izvor života, daje nam hranu, kisik i energiju, djeluje kao regulator klime i dom je nevjerojatnih životinjskih i biljnih vrsta i složenih ekosustava. Mnoštvo prijetnji, uključujući klimatske promjene, onečišćenje, prekomjerni ribolov, dovode naše oceane i mora u opasnosti , a promjena zahtijeva zajedničko djelovanje.

“Svaka akcija – čak i najmanja – donosi promjenu u naš ocean!”

Razumijevanje koliko su mora i oceani važni za život na Zemlji, kako utječemo na ocean i kako ocean utječe na nas je srž oceanske pismenosti. Ovo nam razumijevanje omogućuje donošenje odgovornih odluka kako bismo bolje zaštitili naš ocean i iskoristili mogućnosti koje nudi na održiv način. Kao „čuvari plavoga svijeta“ doprinosimo i dobrobiti ljudi, kako je predviđeno Europskim zelenim planom.

OŠ Josip Pupačić u sklopu Erasmus+ KA1 projekta „Let's Go Out – Time To Move“ odlučila je proširiti kurikulumske ishode na razvoj oceanske (morske) pismenosti djece i mladih u očuvanju pitke vode, obale, ekosustava i biološke raznolikosti mora i oceana. Stoga smo dali svoj

zalog-obećanje:

Mi djelujemo za ocean, a vi?