« Ožujak 2024 »

Učenici 7.a i 7.b razreda na terenskoj nastavi
Autor: Administrator , 19. 10. 2016.

Gradska knjižnica Marko Marulić Split i riznica katedrale sv. Dujma

U sklopu nastave Hrvatskog jezika posjetili smo GKMM. Naučili smo kako se raspoređuje književna građa te kako se služiti referentnom zbirkom. Uočili smo važnost i ulogu gradske knjižnice u odgojno-obrazovnom sustavu kao informacijskog, komunikacijskog i medijskog središta suvremene škole i gradske sredine..

Na taj smo način ove godine obilježili početak Mjeseca knjige. Nakon knjižnice laganom šetnjom uputili smo se do Peristila i riznice katedrale sv. Dujma. Nastavnica Ružica Matijević nas je vodila kroz povijesnu jezgru grada i riznicu, a dobrodošle su bile i informacije nastavnika povijesti Mirona Palaveršića koji je također bio u našoj pratnji.  Vidjeli smo  Evanđelistarom sv. Dujma iz druge polovice 6. stoljeća, najstarijim rukopisom pisanim na pergamenitu sačuvanom na tlu Hrvatske. Obilšli smo riznicu i njezine vrjednosti ( arhivski dokumenti, srednjovjekovni kodeksi (Historia Salonitana), brojne relikvijare, srebrnu palu s oltara sv. Dujma iz prve polovice 14. stoljeća, misno ruho i posuđe te čudotvornu ikonu Gospe od zvonika  prenesene iz crkvice iznad Željeznih vrata.

Nažalost zbog loših vremenskih uvjeta nismo se uspjeli popeti na zvonik katedrale, ali bit će prilike u sljedećem posjetu katedrali.

Vendi Bilić 7.b