« Svibanj 2024 »

Klimatske promjene u "Green forestu"
Autor: Sanja Pešić, 22. 3. 2022.

Učenici 6.razreda održali su izvanučioničku nastavu u korelaciji predmeta: Geografija, Hrvatski jezik, Engleski jezik i Vjeronauk na temu „Klimatske promjene i ekološka održivost“. Za potrebe izvanučioničke nastave koristili smo „Zelenu učionicu“ u blizini škole.

ISHODI:

GEO OŠ C.6.3. Učenik objašnjava međuovisnost klime, tla i živoga svijeta te utjecaj čovjeka na promjenu bioraznolikosti na primjerima iz zavičaja i Hrvatske.

EJ OŠ (1) EJ A.6.6.

Endangered species in Croatia (1) Učenik opisuje ugrožene morske vrste u Jadranskom moru i značajnom krajobrazu kanjona rijeke Cetine koristeći frazalne glagole. Piše kratak strukturiran tekst poznate tematike koristeći se jednostavnim jezičnim strukturama i primjenjujući osnovna pravopisna pravila.

OŠ HJ A.6.5. Učenik oblikuje tekst i primjenjuje jezična znanja o promjenjivim vrstama riječi na oglednim i čestim primjerima

OŠ KV „Zajedno stvarati i čuvati svijet“

osr B.3.4. Suradnički uči i radi u timu..

odr A.3.1. Objašnjava osnovne sastavnice prirodne raznolikosti.

odr A.3.2. Analizira načela i vrijednosti ekosustava.

Aktivnosti:

Učenici su iz geografije promatrajući okolinu navodili koje uzroke i posljedice klimatskih promjena uočavaju  i kako se to odražava na život ljudi ali i ugroženost ekosustava. Iz vjeronauka su imali debatu  i kritički promišljali o ljudskoj odgovornosti na ugrožavanje klime, okoliša i biološke raznolikosti. Iz engleskog jezika su izradili memory kartice sa crtežima i nazivima ugroženih vrsta u Jadranskom moru i kanjonu Cetine. Svaku vrstu trebali su opisati na engleskom jeziku i objasniti zašto je ugrožena. U sklopu hrvatskog jezika su napisali svoje eko poruke o očuvanju okoliša i iste zalijepili na razrednim panoima po povratku u učionice.