Terenska nastava u Vukovar
Autor: Antonija Plepel, 14. 9. 2019.

Grad- to smo mi

Svake godine u mjesecu studenom u misli nam se vraćaju slike heroja iz 1991. godine. Svakog 18.11. sjećamo se žrtve jednoga grada, jedne domovine, jednog vremena koje je iznijelo na svjetlo svo zlo svijeta koje čovjek može postati.

«Kaži mi, zemljo moja,               Donit će oni sa sobom

boli li te puno?                           puno ljubavi i  žara

Ozdravit ćeš brzo                        i neće dopustit

jer narod te tvoj voli.                  da drugi po tebi hara.

Ne boj se, zemljo moja,              Ranjena zemljo moja,

vratit će se tvoja dica                 Ti ćeš kao bedem stati

prije nego proljeće stigne           Ti ćeš kao sunce sjati

kao lastavica.                             Ti ćeš se Hrvatska zvati!

Pjesma je to učenika naše škole. Pjesma iznjedrena iz dosadašnje molitve, misli i sjećanja na prošlost jednog malog naroda. Danas, nakon 28 godina, naši učenici u sklopu projekta «Posjet učenika osmih razreda Vukovaru» u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja otišli su u Grad heroj, ne samo naučiti činjenice o Domovinskom ratu, nego pokušati osjetiti žrtvu koja je podnesena za slobodu domovine, za slobodu čovjeka. Stati na tlo koje je pretrpjelo neizbrisivu bol i zapaliti svijeću za sve koji su ostavili svoje živote na oltaru domovine. Posjetom memorijalnim lokacijama, Vukovarskoj bolnici, Ovčari, Trpinjskoj cesti kao i predavanjima o Domovinskom ratu osvijestili smo sebi samima kako je ljudski život iznad svega, a ljubav i mir  ono što nas treba pokretati na našem životnom hodu.  Pokazali smo da poznajemo povijesne činjenice na kvizu znanja osvojivši prvo mjesto, a Škola mira nas je potaknula na razmišljanje.  Naša domovina ostaje nama i imamo dužnost i obvezu dati najbolje od sebe za dobro sutra. Podijeliti makar djelić svoje ljubavi prvome do sebe, kako je napisao Siniša Glavašević, i tada će svako vrijeme i svako mjesto živjeti u miru i slobodi.

Dostojanstveno i ponosno, s molitvom na usnama, otišli smo iz srca Hrvatske, sigurni da ćemo čuvati uspomenu na sve heroje branitelje i da ćemo nastojati biti svjetlo prelijepe nam domovine Hrvatske.