MEĐUNARODNI DAN DJEČJIH PRAVA
Međunarodni dan dječjih prava obilježava se 20. studenoga diljem svijeta, na dan kada je 1959. godine usvojena „ Deklaracija o pravima djeteta“, a 1989. godine usvojena „Konvencija o pravima djeteta“. Ovaj dan podsjeća na važnost prava svakog djeteta na obrazovanje, igru, zaštitu, ljubav i jednakost, bez obzira na mjesto rođenja, nacionalnost ili društvene okolnosti. Cilj obilježavanja je podići svijest o potrebi brige za djecu i osigurati im sretnije i sigurnije odrastanje.
Povodom Međunarodnog dana djeteta, učenici 7.c razreda su sudjelovali u nizu aktivnosti koje su imale za cilj osvijestiti važnost dječjih prava. Učenici su pogledali inspirativni film koji je prikazao borbu djece za bolji svijet. Nakon toga , pročitali su pismo djece koje je napisao UNICEF , u kojem su iznesene njihove želje i nade za budućnost. Posebno dirljiv trenutak bio je čitanje iz knjige „Djevojčica iz Afganistan“, koja je potaknula raspravu o pravima djevojčica pod terorom talibana, kao i pravima djece na ratom pogođenim područjima. Učenici su razgovarali o tome koliko su njihova prava narušena i kako možemo doprinijeti njihovom poboljšanju.
Na kraju , učenici su pisali poruke djevojčici Paravani, koja simbolizira svu obespravljenu djecu svijeta. Njihove poruke su bile ispunjene suosjećanjem, podrškom i nadom za bolju budućnost.
Djeca su naša budućnost, a poštivanjem njihovih prava gradimo pravednije i suosjećajnije društvo.
NEKA SVAKI DAN BUDE DAN DJEČJIH PRAVA!




Priredila: Ana Kraljević, mag. bibl.
OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOG DANA ŠKOLSKIH KNJIŽNICA I DANA HRVATSKIH KNJIŽNICA
Naša škola s ponosom obilježava Međunarodni dan školskih knjižnica i Dana hrvatskih knjižnica nizom kreativnih aktivnosti posvećenih knjigama, čitanju i knjižnicama kao središtima znanja.
Ove godine posebnu pažnju posvetili smo slikovnici „ Menažerija“ Ivane Brlić – Mažuranić, istražujući njezin bogat svijet priča i likova. Učenici 4. e razreda su kroz čitanje i analizu priče razvijali maštu i kritičko mišljenje , a zatim su u kreativnoj radionici izradili straničnjake inspirirane motivima iz djela.
Nakon završetka, s ponosom su ih ponijeli kući kao mali podsjetnik na ljepotu čitanja i važnosti očuvanja knjiga.
Knjiga i straničnjak: Savršena kombinacija za svaki dom!





Priredila: Ana Kraljević, mag. bibl.
BAJKAONICA
U okviru aktivnosti “Pričaj mi…“ povodom Mjeseca hrvatske knjige učiteljice i volonterke Društva Naša djeca Grada Omiša Marina Fistanić, Martina Milina i Marija Kalajžić održale su u školskoj knjižnici Bajkaonicu. Bajkaonica je jedinstveni program pripovijedanja priča za djecu i odrasle, koji ima za cilj podržati obiteljski odgoj i razvoj djeteta. Ovaj projekt, pokrenut u suradnji s NIVEA-om i Savezom društava “Naša djeca” Hrvatske, već šestu godinu zaredom donosi čaroliju pričanja priča diljem Hrvatske.
Bajkaonica je osmišljena kao mala oaza gdje se događa prava čarolija pripovijedanja. Pripovjedačice stvaraju nove priče zajedno s djecom, potičući njihovu maštu i kreativnost. Ove radionice uključuju igre, scenski pokret i dramsku naraciju, čime se djeca aktivno uključuju u proces stvaranja priča.


Priredila: Martina Milina, dipl. učiteljica, mentorica
OBILJEŽAVANJE DANA SJEĆANJA NA ŽRTVE DOMOVINSKOG RATA I DANA SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE
Učenici 4.c razreda u školskoj knjižnici dostojanstveno su obilježili Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. U sklopu nastavnih aktivnosti učenici su zajedno s knjižničarkom pogledali film o vukovarskim stradanjima, koji je učenicima približio teške trenutke kroz koje je grad prošao tijekom rata.
Nakon filma , analizirali smo pjesmu „ Stoji grad“ Hrvoja Hegedušića, koja simbolizira hrabrost, bol i neuništiv duh Vukovara. Učenici su kroz stihove osjetili snagu sjećanja i važnost čuvanja istine o prošlosti.
Za kraj, na hamer papiru nacrtali smo golubicu – simbol mira, a svaki je učenik napisao poruke nade, ljubavi i zajedništva.
Na taj smo način poslali poruku da Vukovar i sve žrtve Domovinskog rata nikada neće biti zaboravljeni.





Priredila: Ana Kraljević, mag. bibl.
NATJECANJE U ČITANJU NAGLAS
U sklopu Mjeseca hrvatske knjige u školskoj knjižnici održalo se Natjecanje u čitanju naglas. Učenici su sudjelovalo u dvije kategorije: mlađoj (3., 4. i 5. razredi) i starijoj (6., 7. i 8. razredi).
Svaki natjecatelj je predstavio književno djelo po vlastitom izboru u trajanju od 2 minute te izražajno pročitao odabrani ulomak u trajanju od 3 minute. Članice Povjerenstva su na ocjenjivačkim listićima bilježile bodove te su na temelju ukupnog broja bodova odabrale najbolje učenike.
Na općinskoj razini u Gradskoj knjižnici Omiš predstavljat će nas učenice Gabrijela Sovulj, Marija Perak i Petra Despotović.
Čestitamo svim sudionicima na hrabrosti i izvrsnim nastupima. Posebne čestitke pobjednicima te im želimo puno uspjeha u daljnjem natjecanju!
Neka vam knjige i čitanje budu vjerni pratitelji na putu znanja i mašte!



MJESEC HRVATSKE KNJIGE
Mjesec hrvatske knjige manifestacija je koja se već tradicionalno obilježava od 15. listopada do 15. studenoga u knjižnicama diljem Republike Hrvatske s ciljem promicanja knjige i čitanja.
Temom Slova stvaraju riječ, a riječ priču želi se istaknuti upravo vrijednost pripovijedanja, posebice onih književnih vrsta koje pripadaju usmenoj književnosti, kao što su bajka ili legenda.
Mjesec hrvatske knjige započeli smo izradom panoa, nastavili obilježavati obradom tema i nastavnih jedinica iz područja knjižnično-informacijsko-medijskog odgoja i obrazovanja školske knjižnice te nizom drugih aktivnosti.


