Crkve moga grada

 

Voditeljica: Marina Fistanić
Suradnici: Martina Milina, Ivana Miloš, Anđela Bašić, Bernarda Klarić, Julija Tomasović, Marija Raboteg, Simona Jurjević, Ivana Raljević

Očuvanje kulturne baštine: Učenici uče o važnosti očuvanja i prenošenja kulturne baštine na buduće generacije.

Razvijanje identiteta: Razumijevanje vlastitog identiteta i korijena pomaže učenicima da razviju osjećaj pripadnosti i samopouzdanja.

Povezivanje s lokalnom zajednicom: Aktivnosti vezane uz lokalnu kulturu i tradiciju jačaju vezu između učenika i njihove zajednice.

Razvijanje poštovanja prema različitostima: Učenici uče cijeniti i poštovati različite kulture i tradicije, što doprinosi razvoju tolerancije i međusobnog razumijevanja.

Obogaćivanje obrazovnog iskustva: Integracija ovih tema u nastavu čini učenje zanimljivijim i dinamičnijim, potičući kreativnost i kritičko razmišljanje.

 

https://wakelet.com/wake/3jKCLr1Ekf-GH-Y-605OZ

Promocija slikovnice Crkve moga grada i izložba dječjih likovnih radova

 

Omiš, grad satkan od kamena i povijesti, čuva bogatu kulturnu baštinu koja se prepliće kroz stoljeća. U srcu te baštine posebno mjesto zauzimaju crkve, ti tihi svjedoci dubokih korijena kršćanstva na ovim prostorima. Njihovi zvonici, koji ponosno paraju omiško nebo, ne samo da su orijentiri u prostoru, već i čuvari sjećanja na generacije koje su ovdje živjele, molile se i ostavile svoj neizbrisiv trag.

Učiti djecu o ovim crkvama znači mnogo više od pukog nabrajanja datuma i stilova gradnje. To znači otvoriti im vrata u prošlost, ispričati priče o ljudima koji su gradili te kamene ljepotice s vjerom i trudom. Kroz te priče, djeca mogu osjetiti puls prošlih vremena, razumjeti kontinuitet vjere i tradicije koja je oblikovala identitet Omiša. Svaki detalj na pročelju, svaki freska unutar zidina, šapuće o umjetnosti, duhovnosti i životu ljudi davnih vremena.

Osim crkava, važno je djeci približiti i ostale elemente kulturne baštine grada – stare zidine, kule, uske kale, tragove gusarske prošlosti. Sve su to niti koje tvore bogatstvo omiškog identiteta. Kroz upoznavanje s tim nasljeđem, djeca razvijaju osjećaj pripadnosti, ponosa svojim korijenima i poštovanja prema onima koji su im prethodili.

Poučavanje prošlosti nije samo gledanje unatrag, već je ulaganje u budućnost. Djeca koja razumiju svoju kulturnu baštinu, koja znaju odakle dolaze, grade čvrste temelje za svoj identitet i vrijednosti. Ona uče cijeniti različitost, poštovati tradiciju i s više razumijevanja gledati na svijet oko sebe. Baština ih uči o postojanosti, o tome kako vrijednosti i uvjerenja mogu preživjeti stoljeća i ostaviti dubok trag.

Stoga, važno je poticati djecu da istražuju, pitaju, posjećuju i doživljavaju kulturnu baštinu Omiša. Kroz interaktivne radionice, posjete muzejima i crkvama, šetnje starim gradom uz priče o prošlosti, djeca će na najbolji način upiti znanje i stvoriti osobnu vezu sa svojom baštinom. Na taj način, odgajamo generacije koje će s ponosom nositi nasljeđe svojih predaka i s mudrošću graditi budućnost svog grada.

I tako je nastala slikovnica Crkve moga grada. U slikovnici ćete pronaći crkve našeg grada, svetište Leopolda Mandića, franjevački samostan i samostan naših časni.

Zahvala Centru izvrsnosti SDŽ, Gradu Omišu, don Jozi Gojsaliću što su prepoznali važnost ovog projekta i bili nam podrška u realizaciji.

Posebna zahvala učenicima koji su marljivo istraživali, crtali, slikali, pisali, modelirali, grafički dizajnirali …i zato molim jedan veliki pljesak za naše učenike koji su sudjelovali u ovom projektu.

A sada svi zajedno uživajte u likovnom stvaralaštvu naših učenika.

Slikovnica dostupna na poveznici: https://tinyurl.com/2582wsfl

Priredila: Marina Fistanić, 11.6.2025.

Skip to content