PROJEKTI TIJEKOM GODINE…

 

Tijekom školske godine 2024./2025. bili smo uključeni u nizu projekata na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj razini: Tjedan znanosti u OŠ Josip Pupačić, GLOBE Omiš- centar regionalnog razvoja, Festival znanosti – Mreža, projekt RAST Omiš, jučer, danas, sutra, Centar izvrsnosti SDŽ – Prirodoslovlje, CARNET CUC konferencija, projekt BrAIn, Znanstveni sajam ICSE Science Factory, ML-FREE projekt, Erasmus+ suradnja s talijanskom školom, European Maritime Day te 10 godina GLOBE programa u školi.

DOLINA RIJEKE NERETVE

(AGRO ETNO PARK ŽABAC, ARHEOLOŠKI MUZEJ NARONA I PRIRODOSLOVNI MUZEJ)

 

Učenici petih razreda posjetili su Agro Etno Park Žabac smješten na najvećem preostalom slatkovodnom močvarnom jezeru u delti Neretve – jezeru Kuti. Vozili su se tradicionalnim čamcima rukavcima Neretve do jezera Kuti. Posjetili su arheološko nalazište Narona u Vidu, koji je prvi „in situ“ muzej u Hrvatskoj, što znači sagrađen na mjestu samog nalazišta. Na ostatcima hrama Augusteuma koji je posvećen božanskom caru Augustu, a izgrađen je 10. godine prije Krista. Postav muzeja čine savršeno očuvane skulpture koje predstavljaju julijevsko-klaudijevsku carsku dinastiju, ali isto tako i mnoštvo drugih artefakata kao što su ostatci keramike, stakla, novca, nakita i sl. koji učenike upućuju u značenje i bogatstvo stare Narone. Vidjeli su Prirodoslovni muzej u Metkoviću, koji se razvio iz Ornitološke zbirke i savršeno dočarava bogatu raznolikost flore i faune. U muzeju su izložene herbarijske zbirke, zbirke kukaca, leptira, školjki i ihtiološka zbirka.

DRŽAVNO NATJECANJE IZ GEOGRAFIJE

 

Učenik 5. e razreda Ivan Bauk od 8. do 10.5.2025. u Biogradu na Moru sudjelovao je na 32. Državnom natjecanju iz geografije. Osvojio je odlično 13. mjesto od ukupno 26 učenika u kategoriji 5. razreda.

Nakon pisanja testa znanja i geografskih vještina, učenici i mentori posjetili su PP Vransko jezero te se brodom provozali do otoka Pašmana.

REZULTATI DRŽAVNOG NATJECANJA 2025

EKO KAMPUS „KRKA“ PULJANI

U sklopu Plavo-zelenog tjedna učenici su posjetili edukativni  prezentacijski centar Eko kampus „Krka“ u Puljanima. Kompleks se sastoji od Arheološke zbirke, u kojoj su izloženi predmeti pronađeni u iskapanjima na području rimskog vojnog logora Burnuma, Hrama prirode, prirodoslovne zbirke u kojoj je prezentirana bogata prirodna baština zaštićenog područja NP Krka te Laboratorija prirode – edukacijskog centra za djecu osnovnoškolskog uzrasta.

ŽUPANIJSKO NATJECANJE IZ GEOGRAFIJE

 

Na županijskom natjecanju iz geografije natjecalo se 16 učenika naše škole u pratnji mentorica Dijane Skopljak, Martine Zubović i mentora Ivice Štrbca. Natjecanje se održalo u Osnovnoj školi Ravne njive.

Svi su ostvarili jako dobre rezultate, a izdvojit ćemo najbolje: 5. razred – 1. mjesto Duje Marušić i  3. mjesto Ivan Bauk, 6. razred – 1. mjesto Roko Kovačić, 3. mjesto Bartul Pešić.

REZULTATI ŽUPANIJSKOG NATJECANJA IZ GEOGRAFIJE 2025.

GRAĐA ZEMLJE I VULKANI

 

Nakon usvojenih ishoda o reljefu Zemlje učenici 5. razreda dobili su priliku izraditi prezentacije o vulkanima i građi Zemlje. Samoj izradi prethodilo je istraživanje i prikupljanje materijala. Naučili su o vrstama vulkana, najvećim vulkanima na Zemlji i najopasnijim erupcijama. Učenici su imali priliku pratiti i erupcije vulkana koje su neki njihovi prijatelji i prezentirali na nastavi te uz pomoć napravljenih modela ponoviti građu Zemlje.

GEOPARK BIOKOVO – IMOTSKA JEZERA

 

Područje Geoparka Biokovo-Imotska jezera prostor je od iznimne kulturne baštine, bogatog povijesnog naslijeđa i prirodne vrijednosti koja obuhvaća veliku raznolikost staništa, vrsta biljaka i životinja, ali isto tako i geološku raznolikost zastupljenu u brojnim geološkim tvorevinama nastalim u različitim razdobljima prošlosti zemlje. Upravo taj veliki potencijal ovog područja je razlog zašto Geopark Biokovo-Imotska jezera postaje treći UNESCO-ov Geopark u Republici Hrvatskoj.

UNESCO Geoparkovi su jedinstvena geografska područja međunarodnog geološkog značaja kojima se upravlja konceptom zaštite, obrazovanja i održivog razvoja. Geološka baština povezana sa prirodnom i kulturnom baštinom unapređuje održivo korištenje resursa, ublažava učinke klimatskih promjena te smanjuje rizike povezane s prirodnim katastrofama.

U sklopu terenske nastave učenici 5. razreda su posjetili Prezentacijski centar „Akademik Josipa Roglić“ u Župi te Modro i Crveno jezero u Imotskom.

IZVANUČIONIČKA NASTAVA – TOPOGRAFSKA KARTA

 

Cilj izvanučioničke nastave bio je spojiti orijentaciju u prostoru uz pomoć topografske karte uz prethodno stečena znanja i vještine iz nastave geografije. Učenici su radili vježbe iz topografije koristeći topografske karte i kompase. Naučili su prepoznati osnovne elemente karte s topografskog ključa.

Skip to content