« Svibanj 2021 »

AKTIV STRANIH JEZIKA

Saint Patrick's Day

U našoj školi obilježili smo Saint Patrick's Day na satu razrednika petih razreda pričom o svetom Patriku, kršćanstvu, običajima, simbolima Irske te legendom o irskom vilenjaku. Učenici su napravili zelene kokice što ih je jako veselilo. Učenici uočavaju međukulturalna iskustva i prepoznaju osnovne činjenice i obilježja kultura engleskog jezika i uočavaju sličnosti s vlastitom kulturom.

Učiteljica Jagoda Čudić Zrnić

Uspjeh naših Francuza!

Lana Giovinazzo iz 8.b razreda je osvojila DRUGO mjesto na DRŽAVNOM NATJECANJU koje se održalo u Puli, u kategoriji izvornih govornika. Lani nije bilo lako ali se vrijedno spremala za natjecanje i zaslužila svoju nagradu!

Također, učenici naše škole su prvi puta sudjelovali na ispitu DELF (Međunarodni ispit francuskoga jezika u organizaciji Francuskog veleposlanstva) te su isti redom svi položili: Bartul Fistanić (7.c), Tonka Fistanić (7.c), Anna Raboteg (7.d), Lara Stipinović (8.d), Iva Beović (8.d) te Matija Natali Bogdanović (8.d). Savladali su veliku tremu koju su imali prije ispita, te su nakon brojnih subotnjih priprema za ovaj ispit zasluženo osvojili svoje bodove u 4 jezične discipline.

Iskreno čestitamo na uspjehu svim učenicima i njihovoj mentorici prof. Alenki Munitić te im želimo još puno sretnih trenutaka učenju francuskog jezika!

DELF, DALF... što je to?

DELF i DALF jedine su diplome o poznavanju francuskog jezika koje izdaje Ministarstvo obrazovanja Republike Francuske.
DALF omogućuje izravan upis na sva francuska sveučilišta bez prethodne provjere poznavanja francuskog jezika i jedan je od neophodnih uvjeta za upis u međunarodne centre za poslijediplomske europske studije.Jedna od prednosti sustava DELF/DALF sastoji se u tome što se svaki ispit položen u Hrvatskoj priznaje u bilo kojoj od preko sto pedeset drugih zemalja gdje se ti ispiti održavaju, uključivši Francusku.

Ispit organizira Francusko veleposlanstvo te se održava svake godine u više gradova u Hrvatskoj .

Svaki ispit sastoji se od dijelova pomoću kojih se vrednuju ove četiri sposobnosti:

• usmeno razumijevanje

• usmeno izražavanje

• pismeno razumijevanje

• pismeno izražavanje

Welcome to FairyTaleLand

Učenice 4.e razreda Frida Zolita, Lara Kuzmanić i Mia Bilokapić pričale su svoje omiljene bajke. Nadam se da ćete uživati kao i mi.

Nastavnica: Jagoda Čudić Zrnić

SVJETSKI DAN GRAMATIKE

Ove godine smo 4. ožujka obilježili Svjetski dan gramatikeOvaj dan službeno se obilježava od 2008. godine, a napravljen je da bi se učenicima na pozitivan i zabavan način pomoglo s gramatikom. Tako su učenici 7.a i 8.a razreda kroz igrajući jezičnu igru "Uhvati kocku i odgovori na pitanje" odgovarali na gramatička pitanja i pitanja poznavanja riječi, suradnički radom u timovima donosili pravila i zaključke.

Nastavnica: Jagoda Čudić Zrnić

EUROPSKI DAN JEZIKA

27. rujna 2021.

Aktivi stranih jezika i hrvatskoga jezika u Kučićima obilježili su Dan europskih jezika izradom postera i plakata pa pogledajte.

Priredio: Aktiv stranih jezika i Aktiv hrvatskoga jezika

Strani jezici

DAN EUROPE

Danom Europe koji se održava 9. svibnja svake godine slavi se mir i jedinstvo u Europi. Datum označava godišnjicu povijesne "Schumanove deklaracije". Tijekom govora u Parizu 1950. Robert Schuman, tadašnji francuski ministar vanjskih poslova, iznio je svoju ideju o novom obliku političke suradnje u Europi kojom bi rat među Europskim državama postao nezamisliv.

Njegova vizija bila je osnovati europsku instituciju koja bi objedinila proizvodnju ugljena i čelika i upravljala njome. Ugovor o osnivanju takvog tijela potpisan je nešto manje od godinu dana kasnije. Schumanov prijedlog smatra se začetkom današnje Europske unije.

Učiteljica Maša Knezović je sa svojim učenicama obilježila ovaj dan pa pogledajte.

SIGURNOST NA INTERNETU

9. veljače 2021. godine

3.e s učiteljicom Jagodom Čudić Zrnić

Thanksgiving Day and Climate Change

Učenici 6.c razreda u sklopu Dana zahvalnosti i ovogodišnje teme Klimatske promjene otpjevali su - za što su zahvalni.

Poslušajte u videozapisu

Teacher Jagoda Čudić Zrnić

14.11.2019. učenici 6., 7. i 8. razreda naše škole koji uče francuski jezik obilježili su Dane francuskog jezika i kulture. Najprije su se nadmetali u poznavanju francuskog jezika, gramatike, kulture i civilizacije u digitalnom kvizu znanja Kahoot, kojeg su igrali u miješanim grupama. Tijekom kviza bilo je vrlo napeto i vodstvo se izmjenjivalo a najbolji rezultat ostvarila je grupa "Je m'appelle" koju su sačinjavali Matija Natali Bogdanović (6.d), Noa Munitić (7.e) i Lucija Kosor (8.b). Potom su učenici posjetili Art kinoteku Ilirskog sjemeništa gdje su imali projekciju francuskog filma "Le coeur en Braille", koji ih se jako dojmio te ga preporučuju svima da ga pogledaju. Neobična priča o prijateljstvu i ljubavi, u kojoj se isprepliću osjećaji tuge i sreće. A kako su doživjeli film pokazali su šestaši na radionici posvećenoj filmu, u kojoj su izrazili osjećaje koje je film u njima pobudio, ali su se osvrnuli i na jezičnu komponentu filma, te su izdvojili riječi koje su u filmu prepoznali i nove koje su u filmu naučili!  Pogledajte galeriju slika!

Priredila: Alenka Munitić, prof.

Učiteljice Jagoda Čudić Zrnić i Sanja Pešić sudjelovale su na e-Twinning konferenciji u sklopu koje se dodjeljivala European Language Label (Europska oznaka jezika). Za naš projekt My homeland, my people, my tradition dodijeljena je zahvalnica Europske oznake jezika.

Povodom Europskog dana jezika, ove nam 2019. godine, aktiv stranih jezika je napravio plakat na kojemu se nalaze razni podaci o zemljama francuskog, njemačkog i engleskog govornog područja kao i prijevod školske himne na svim trima jezicima. Ovaj projekt je odrađen u suradnji učitelja: Alenke Munitić, Merien Trogrlić, Maše Knezović, Ivane Tafre, Jagode Čudić Zrnić, Josipe Čagalj i Marina Jurage te njihovih učenika.. Pogledajte kako je to izgledalo! smiley

priredio: Marin Juraga, prof.